„Po wykładzie” to cykl popularnonaukowych wywiadów z wykładowcami z Uniwersytetu Łódzkiego oraz rozmów z doktorantami, kołami naukowymi i studentami.
Pytamy o badania naukowe, aktualne wydarzenia na świecie oraz zjawiska socjologiczne i kulturowe.
Pokazujemy, że uniwersyteckie pasje potrafią zafascynować!

Dlaczego koty świecą oczami?

magdalena-blazewicz-paszkowycz

Zakład Biologii Polarnej i Oceanobiologii

Reporter: Kinga Snopkowska
Zdjęcie: Maciej Andrzejewski

Dlaczego oczy kotów świecą w nocy?

Właściwie oczy kotów nie świecą, a jedynie odbijają światło, podobnie jak Księżyc odbija światło emitowane przez Słońce. Świecące oczy to cecha zwierząt, zdolnych do widzenia w ciemności. Tylna ściana ich oka, położona tuż za siatkówką, wysłana jest warstwą zwaną tapetum lucidum, którą można nazwać „mini – lusterkiem”. To właśnie te „mini – lusterka” odbijają resztki światła, które nie zostały wychwycone przez receptory w siatkówce i za ich pośrednictwem ponownie są kierowane do receptorów w siatkówce.

Czy jest jakaś grupa zwierząt, która żyje w zupełnych ciemnościach i posiada umiejętność widzenia w takich warunkach?

Można wyobrazić sobie, że bezkresne ciemności panują w podziemnych jaskiniach lub głębinach oceanicznych. O ile do jaskiń zlokalizowanych pod ziemią w ogóle nie dociera światło, o tyle w oceanie, nawet na bardzo dużych głębokościach (nawet do 3000 m) dociera światło, choć oczywiście w szczątkowych ilościach. Oczywiście niewielka ilość światła, wymaga super sprawnego receptora. Takim receptorem są gigantyczne oczy ryb głębinowych, które w połączeniu z olbrzymimi paszczami nadają im groteskowy charakter.

Czy wiedza nt. budowy oczu zwierząt, które widzą w ciemnościach jest wykorzystywana w technice?

Na przykład wspomniane „lusterka” w oczach zwierząt są wzorcem w produkcji materiałów odblaskowych.

Tak. Przykładem jest dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy nazywana biomimetyką, która zajmuje się podpatrywaniem nanostruktur obecnych w naturze. Na ich podstawie tworzy się modele wykorzystywane w rozmaitych technologiach i dziedzinach życia człowieka. Na przykład wspomniane „lusterka” w oczach zwierząt są wzorcem w produkcji materiałów odblaskowych. Ale oczywiście to jeden z wielu przykładów. Rozumienie struktur odpowiedzialnych za metaliczny kolor skrzydeł motyli, jaskrawe ubarwienie ptaków, opalizujące kolory chrząszczy, czy idealnie czarny kolor oczu owadów znajduje zastosowanie w medycynie, jubilerstwie, przemyśle kosmetycznym, militarnym i elektronicznym.

Zapraszamy na wykład pt. „Dlaczego koty świecą oczami”. Porozmawiamy o kotach i innych zagadkowych zwierzętach. . 15 stycznia, Noc Biologów, Aula D (budynek D), ul. Pomorska 141/143.

Następny Post

Poprzedni Post

© 2017 Po Wykładzie

Uniwersytet Łódzki

„Po wykładzie” to cykl popularnonaukowych wywiadów z wykładowcami z Uniwersytetu Łódzkiego oraz rozmów z doktorantami, kołami naukowymi i studentami.